На супутнику Сатурна знайшли складну органіку

Дані зонда Cassini вказали на присутність складних органічних молекул в океані рідкої води, який ховається під крижаною корою супутника Сатурна – Енцелада.

Підлідний океан Енцелада викидає потужні гейзери води, і її захололі частки вдалося зібрати зонду Cassini незадовго до його загибелі в минулому році. Тепер вчені розглянули ці дані і виявили, що в складі частинок є складні і великі органічні молекули. Про свою сенсаційну знахідку вони повідомляють в статті, опублікованій в журналі Nature.

Франк Постберг (Frank Postberg) з Гейдельберзького університету і його європейські колеги проаналізували дані місії Cassini, зібрані незадовго до того, як апарат закінчив існування, пірнувши в атмосферу Сатурна у вересні 2017 року. До того зонд близько 12 років регулярно спостерігав систему гігантської планети, включаючи і великий супутник Енцелад, виявивши, що з-під його крижаної кори в районі Південного полюса раз у раз пробиваються гейзери води.

Це стало одним з ключових вказівок на наявність прихованого в глибині рідкого океану, який може підігріватися теплом надр супутника, а також приливними силами, що діють на нього в гравітаційному полі Сатурна. Океан, в свою чергу, стимулював міркування про те, що в ньому цілком можливе життя – принаймні в формі простих організмів, що нагадують земні мікроби-метаногени. У складі гейзерів виявили молекулярний водень і вуглекислий газ, а також прості (до 50 атомних одиниць маси) органічні молекули. Всі ці речовини в принципі можуть бути пов’язані з біологічними процесами, які протікають в океані Енцелади.

Cassini навіть вловив кілька викинутих частинок, вивчивши їх склад бортовим аналізатором космічного пилу CDA і спектрометром INMS. Ці дані були передані на Землю і показали, що в рідині підлідного океану містяться органічні сполуки розмірами більше 200 атомних одиниць маси. За словами авторів, таку велику і складну органіку вдалося помітити на великому і далекому небесному тілі вперше.

Нова знахідка ще не пряма вказівка ​​на наявність тут життя: такі речовини цілком могли утворитися і абіогенним шляхом, в ході реакцій в гідротермальних джерелах у дна підлідного океану. Однак присутність складних органічних молекул говорить про те, що умови для раннього життя, як ми уявляємо його сьогодні, на Енцеладі, мабуть, є. Втім, остаточних відповідей у ​​нас як і раніше немає: зрештою, на метеоритах теж знаходять вельми складні сполуки вуглецю, але активного життя на них немає і бути не може.