Рукописний какаду: як мила пташка змусила вчених переписати історію

Какаду – це невеликий птах з сімейства папугоподібних, який потрапив да Європи з Австралії. Виявляється, що сталося це на два з половиною століття раніше, ніж вважалося. Фінські вчені виявили зображення птаха на рукописах, що зберігаються у бібліотеці Ватикану і датуються XIII століттям.

Це означає, що всі уявлення, які мало людство про торговельні шляхи того часу – невірні, пише The Guardian.

Так, вчені з Фінляндії під час вивчення манускрипту імператора Священної Римської імперії Фрідріха II помітили цікаву деталь – серед зображених там яструбів, чапель і горобців виявився какаду.

Рукопис “Мистецтво полювання з птахами” датується 1241 і 1248 роками. Зберігається він у бібліотеці Ватикану. На думку вчених, султан Єгипту Аль-Каміль привіз какаду Римському імператору в якості подарунка. Найвірогідніше, що в Єгипет папуга потрапив з Австралії, Нової Гвінеї або прилеглих островів.

До цього моменту вважалося, що какаду з’явилися в Європі пізніше, в XV столітті. Доктор Хізер Далтон, яка працює істориком в Університеті Мельбурна, виявила кілька років тому какаду на картині “Мадонна делла Вітторія”, що зберігається в Луврі, та датується 1496 роком, – це зображення папуги вважалося найстарішим.

The Guardian повідомляє, що фінським вченим вдалося зв’язатися з доктором Далтон і повідомити їй про своє відкриття — та назвала його “видатним”.

“У Європі вважали, що Австралія — це мертвий континент, там нічого не відбувалося, поки його не відкрили європейці”, – зазначила Дальтон.

Тепер вченим доведеться переглядати історію, зокрема, дані про торговельні шляхи, що існували 700 років тому.

Той факт, що какаду або з півночі Австралії, або з Нової Гвінеї, або з островів навколо був проданий в Каїр, а потім на Сицилію, значний. Я думаю, що на цій території могла вестися активна торгівля”, — заявила історик Хізер Далтон (англ.яз.).